اخبار  : پزشکی  :  نسل جوان  :  دوستان :  لينک باکس  : سایت تفریحی
   

 

محصولات

موضوعات
آموزش کامپيوتر
خانه و خانواده
علمي و فرهنگي
فال و طالع بینی
فیلم و سینما
آرایش و زیبایی
آشپزی
ادبیات
طنز و تفریح
بیوگرافی
عشق و دوستی
گیاه شناسی
مذهبی
موفقیت و پیروزی
نجوم و ستاره شناسی
ورزشي
کامپيوتر و فن آوري

مطالب روز
بيشترين متقاضيان ازدواج موقت..
مردي دو قلوي خود..
معجزه ي شگفت انگيز انگشتان!
زمانه تو هزاران آرش..
مقدمه اي بر مفاهيم..
Shutdown كند و راه..
به ياد داشته باش..
قزل آلا با سس سبزيجات
نکاتی ریز برای خياطان..
نخستين ''دي وي دي..
مدرك ICDL در ايران..
يزد امن‌ترين شهر ايران..
مهناز افشار و بهرام..
گوسفند عجيب الخلقه
ناصر تقوايي قصد دارد..
کيف خانم ها مرا..
اينگريد برگمن بت دهه..
تاكنون 10 زائر..

CD/DVDجدید

دیگر لینک ها
گوشي همراه (موبايل)
دانلود و معرفي نرم افزار
اسرار موفقيت
داستانهاي طنز
عاشقانه
معرفي کتاب
عرفان اسلامي
دعاها و ذکره
مباحث مذهبي
متافيزيک در اسلام
بيوگرافي سينمايي
موفقيت در معاشرت
منظومه شمسي
اطلاعات دارويي(داروخانه)
چاقي و لاغري
آموزش کامپيوتر
راه کار هاي زيبايي
دوربين هاي ديجيتال
معرفي گل و گياه
خواستگاري و ازدواج
اطلاعات بيماريه
روانشناسي خانواده
وبلاگ و وبلاگ نويسي
هک و پسورد


خانه::لیست موضوعات::علمي و فرهنگي::فرهنگي::نمایش مطلب

آغاز محاکمه سران رژيم پهلوي


 متن مطلب:
 نويسنده مطلب: ويليام
 اندازه متن: 1 2 3 4 
از ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 26 بهمن 1357 مطابق با 17 ربيع الاول 1399 (فرخنده زاد روز نبي مکرم اسلام) جلسات دادگاه سران رژيم سابق در دبستان علوي شماره 2 واقع در خيابان ايران آغاز شد.
قبل از شروع دادگاه امام دستور دادند تنها کساني که دستشان به خون مردم و مبارزان آلوده شده اعدام شوند و بقيه به حبس محکوم شوند. قبل از پيروزي انقلاب گروهي از اين متهمان همچون ارتشبد نصيري (رئيس ساواک) ، امير عباس هويدا (نخست وزير) ، منصور روحاني (وزير کشاورزي و از عناصر فرقه استعماري بهائيت) ، داريوش همايون (وزير اطلاعات و جهانگردي) ، نيک پي (شهردار تهران) و منوچهر آزمون (رئيس سازمان اوقاف) توسط رژيم سابق بازداشت شدند تا بلکه دستگيري و محاکمه فرمايشي آنها آتش خشم مردم انقلابي را آرام سازد لکن اين شيوه موثر نيفتاد. آنها در پادگان جمشيديه نگهداري مي شدند و امکانات بسيار خوبي در اختيار داشتند. با پيروزي انقلاب و آزادسازي پادگان مذکور بعضي از آنها همچون داريوش همايون فرار کردند ولي اکثرشان دستگير شدند و برخي نيز که توقيف نشده بودند پس از پيروزي انقلاب بازداشت شدند و همگي به ستاد انقلاب واقع در خيابان ايران منتقل شدند تا به پرونده آنها رسيدگي شود و بلافاصله بازجويي و تشکيل و تکميل پرونده دستگيرشدگان آغاز شد. در دوران اقامت آنها در ستاد امام براساس دستورات اسلام ، آنها از همان غذايي مي خوردند که اعضاي بلند پايه ستاد نيز همان را استفاده مي کردند. در نخستين جلسه به اتهامات تعدادي از زندانيان همچون ارتشبد نصيري ، سپهبد رحيمي (فرماندار نظامي تهران) ، سرلشگر خسروداد (فرمانده هوانيروز) و سرلشگر ناجي (فرماندار نظامي اصفهان) و جمعي ديگر مورد رسيدگي قرار گرفت و جلسه دادگاه تا ساعت 7 بعدازظهر به مدت 10 ساعت ادامه يافت.
نعمت الله نصيري به چند فقره قتل اعتراف کرد و پذيرفت که بازجويان ساواک صدها آزاديخواه را شکنجه کرده و به قتل رسانده اند. او در دادگاه به گريه افتاد. سرلشگر خسروداد اعتراف کرد 2بار قصد کودتا داشته است.
دفعه نخست پس از خروج شاه مي خواست با نيروهاي ويژه اش پايتخت را تسخير و بختيار را برکنار کند و بار دوم روز شنبه 21بهمن در اجراي توطئه کودتايي که با حضور ژنرال هايزر معاون فرماندهي نيروهاي امريکايي در اروپا طراحي شد تصميم داشته در تهران چترباز پياده کند و در ستاد انقلاب و اقامتگاه امام کسي را زنده نگذارد.اين طرح شوم با هوشياري امام و صدور اطلاعيه مبني بر غيرقانوني بودن ساعات حکومت نظامي که از 4.5 بعدازظهر 21 بهمن تا 12 ظهر 22 بهمن افزايش يافته بود و حضور حماسي و يکپارچه مردم به ويژه جوانان در خيابان ها خنثي شد. نصيري و رحيمي ، اندکي پيش از شروع دادگاه کوشيدند فرار کنند لکن موفق نشدند. نصيري ، رحيمي و خسروداد در دادگاه توبه نکردند.
پس از پايان دفاعيات ، دادگاه وارد شور شد و به اتفاق آراء 4 متهم نامبرده را به اعدام محکوم کرد. حکم ساعت 23:40 همان شب به اجرا در آمد. اعدام اين جنايتکاران موجي از شادي را در تمام مردم ايران ايجاد کرد و همه گروهها و شخصيت ها به حمايت از آن برخاستند و فقط گروهي معدود با آن مخالفت کردند. همان زمان يکي از روشنفکران به نام دکتر علي اصغر حاج سيدجوادي که اکنون در خارج از کشور اقامت دارد با نوشتن مقاله اي ضمن حمايت از اين اقدام گفت: دولت آقاي مهندس بازرگان بايد بداند که يکي از عوامل اصلي پيروزي انقلاب ، نابودي کامل و سريع عناصر اصلي رژيم سابق است. به تدريج بقيه متهمان نيز با رسيدگي دقيق به پرونده شان و پس از بازجويي هاي مفصل محاکمه و مجازات شدند.

سایت های برتر

آمار سایت:

پیوندهای سایت
 • سایت نسل جوان

 • سایت جور

 • بالاشهر

 • ایران برای من

 • اس ام اس sms

 • تهران وب

 • اخبار جدید و روز

 • خنده - جوک

 • پزشکی و دارویی

 • بیا 2 طنز

 • تک خال

 • ir.ایران 20


 • تبلیغات


  اخبار روز :: تک لینک :: فروشگاه دوستان:: لینک نگار
  امواج :: هفت ستاره :: ایران شادی :: لینک روز